Lista aktualności Lista aktualności

GPS w lesie

W dniach 18-19 czerwca 2018 roku w Nadleśnictwie Głogów odbyło się regionalne szkolenie z pomiarów GPS/GNSS zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie przy współpracy z regionalnymi instruktorami Systemów Informacji Przestrzennej z nadleśnictw Głogów, Kolbuszowa, Leżajsk i Ustrzyki Dolne.

     Celem szkolenia było zapoznanie się z najnowszymi technologiami pomiarowymi urządzeń bazujących na dostępnych systemach nawigacji satelitarnej od amerykańskiego GPS i rosyjskiego Glonass po chiński Beidou i najnowszy europejski Galileo oraz sprawdzenie ich funkcjonalności w trudnych warunkach pomiarowych wnętrza lasu.

     Dla celów szkolenia założono testowy poligon pomiarowy w użytkowanym rębnią gniazdową częściową IIIb drzewostanie sosnowym. Na jednym z wyciętych gniazd przeznaczonych do odnowienia wyznaczony został poligon o ośmiu punktach załamań i powierzchni 30 arów. Dla celów porównawczych wyznaczono dwa punkty pomiarowe – w środku gniazda oraz w otaczającym drzewostanie. Szkolenie polegało na przeprowadzeniu pomiaru poligonu (gniazda) w punktach załamań oraz pomiaru położenia punktu zlokalizowanego w korzystnych warunkach na środku gniazda oraz punktu usytuowanego w trudnych warunkach pomiarowych pod okapem drzewostanu. Każdy z zastabilizowanych punktów o znanych współrzędnych mierzono metodą pojedynczego pomiaru oraz z uśrednieniem co najmniej kilkudziesięciu epok.

     Uczestnicy szkolenia wykonywali pomiar sprzętem różnych generacji, którego na co dzień używają w swoich nadleśnictwach. Różnorodność zastosowanych urządzeń była bardzo duża; zaczynając od zwykłych telefonów komórkowych i tabletów, poprzez proste odbiorniki nawigacyjne, dedykowane odbiorniki GIS-owe, kończąc na zaawansowanych odbiornikach GNSS dwuczęstotliwościowych, wielosystemowych z antenami zewnętrznymi i korekcją danych w czasie rzeczywistym. Zróżnicowana była także innowacyjność i zaawansowanie technologiczne używanych do pomiaru urządzeń, od już legendarnych, lecz ciągle cenionych urządzeń firmy Garmin, poprzez znane od lat odbiorniki Trimble Juno i Mobile Mapper, po najnowsze rozwiązania technologiczne będące obecnie w ofercie sprzedaży profesjonalnych firm. Nowoczesne rozwiązania z zakresu sprzętu pomiarowego GNSS zaprezentowały zaproszone na szkolenie firmy NaviGate z Krakowa oraz Taxus IT z Warszawy, których sprzęt także użyto do pomiarów. W sumie wykonano pomiary przy użyciu ponad 20 rodzajów urządzeń.

     W drugim etapie szkolenia dokonano analizy zebranych danych z pomiarów GPS, które zostały porównane po względem stwierdzonych błędów położenia mierzonych punktów oraz dokładności odwzorowania granic i powierzchni mierzonego obiektu (gniazda). Najwyższe dokładności uzyskały dwuczęstotliwościowe, wielosystemowe odbiorniki z korekcją danych w systemie wspomagania pomiarów satelitarnych i nawigacji ASG-EUPOS, który eliminuje błędy wykorzystując technologię pomiarów różnicowych opartych o sieć naziemnych stacji referencyjnych.

     Otrzymane wyniki pokazały, jak trudnym środowiskiem do prowadzenia pomiarów GNSS jest las. Szczególnie widoczne było to w przypadku punktu pomiarowego zlokalizowanego pod okapem drzewostanu, punktów załamań na granicach powierzchni gniazdowej, gdzie o dokładności decydowała różna ekspozycja w stosunku do stron świata  oraz punktu położonego na powierzchni w środku gniazda. Potwierdziło się, że ograniczona widoczność satelitów oraz odbicia sygnału w warstwach drzewostanu mają duży wpływ na pogorszenie dokładności uzyskanych pomiarów, zwłaszcza w przypadku prostych odbiorników starszych generacji. Równocześnie dało się jednak zauważyć, że nowoczesne odbiorniki wykorzystujące już nie tylko systemy GPS i Glonass, lecz także najnowsze systemy Beidou i Galileo, wsparte korekcją danych radzą sobie w tych warunkach zdecydowanie lepiej, niż używane dotychczas odbiorniki, co pozwala z optymizmem spojrzeć na postęp w wykorzystaniu pomiarów GNSS w leśnictwie.

 

Tekst: Bogdan Dziedzic i Agata Nowakowska


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły