Lista aktualności Lista aktualności

Finał XVII edycji Karpackiego Jarmarku Turystycznego

30 lipca w ustrzyckim Parku Pod Dębami miał miejsce finał siedmiodniowego Karpackiego Jarmarku Turystycznego.


Główni organizatorzy imprezy, Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji przez cały tydzień – od 24 do 30 lipca - zapewniali zarówno turystom, jak i mieszkańcom Ustrzyk Dolnych i okolic duży wachlarz atrakcji zarówno kulturalnych, naukowych, jak i sportowych. Swój wkład w ostateczny kształt imprezy mieli również leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.
- Celem imprezy było pokazanie wielokulturowości Karpat, ich tradycje, zwyczaje a także twórczość lokalnych rzemieślników i artystów ludowych, którzy od lat podtrzymują miejscowe zwyczaje - mówi Jacek Łeszega - dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych – na razie udało nam się doprowadzić, że cztery kraje karpackie: Polska, Słowacja, Węgry i Ukraina uczestniczą w Jarmarku, docelowo, może już w przyszły roku, uda się zaprezentować wszystkie kraje, czyli dodatkowo jeszcze Czechy i Rumunię – dodaje Łeszega.  
Na kiermaszach oprócz stoisk prezentujących rozmaite wyroby rękodzielników                                     i artystów, można było rozkoszować podniebienie daniami złożonymi z potraw regionalnych a zwolennicy dobrej zabawy mogli podziwiać i bawić się przy występach zespołów muzycznych i tanecznych polskich, słowackich, węgierskich oraz ukraińskich. Natomiast wystawy poświęcone historii Ustrzyk Dolnych i osadnictwu niemieckiemu oraz otwarcie Szlaku Kolonizacji Józefińskiej przybliżyło zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym znaczenie tych terenów na przestrzeni dziejów.
Na stoisku Lasów Państwowych każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Był tu kącik dla zwolenników przygód z kredkami i malowankami, kącik historii o nadleśnictwie i mundurze leśnika oraz ,,baza wiedzy” o właściwościach leczniczych roślin leśnych - ,,Leśna Apteka”. Dużą atrakcją, jak zwykle, okazała się ekspozycja bieszczadzkiej fauny, zarówno łownej oraz chronionej, z którymi odwiedzający chętnie robili pamiątkowe zdjęcia, a przy tym zdobywali o nich wiedzę. No i można już śmiało powiedzieć, że jak zwykle bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszych i młodszych uczestników Jarmarku, cieszyła się możliwość przerzynki drewna piłą ,,moja – twoja”. Zmaganiom śmiałków tej trudnej ,,sztuki leśnej” towarzyszyła często licznie zgromadzona widownia, a potu i dopingu nie brakowało! Dodatkowo leśnicy, wykorzystując akcesoria edukacyjne, aktywnie występowali z propozycjami udziału w grach i zabawach, starając się tym samym przekazać wiedzę o lesie, często powodując dyskusje na temat leśnictwa, przyrody oraz racjonalnego korzystania z zasobów leśnych.
Trzeba wierzyć, że ta nieodpłatnie oferowana wiedza przyrodniczo–leśna przyniesie wymierne korzyści i ,,nie pójdzie w las”.

Tekst: Wioletta Flis
Zdjęcia: Kazimierz Suchy i Wioletta Flis

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły