Lista aktualności Lista aktualności

Czytali drzewom w Dębinie

Ponad 25 osób przyszło w środę 10 października do Parku Leśnego Debina (Nadlesnictwo Dukla) by zaakcentować Święto Drzewa. Spotkanie "Poczytajmy drzewom w Dębinie" zorganizowane zostało już po raz kolejny.

Rozpoczęto tradycyjnie pod dębem Wincentym, który upamiętnia poetę Wincentego Pola. Drzewo to w roku 2014 zdobyło drugie miejsce w plebiscycie Drzewo Roku.

Po przywitaniu przez prowadzącego, przypomniano wiersz Pola „Tam pod lasem dębina, przy dębinie dolina….”

Stąd, po krótkim spacerze, uczestnicy dotarli w okolicę pomnika grunwaldzkiego, gdzie rośnie jeden z ostatnich świadków dawnej Dębiny – dąb Antoni, nazwany tak dla upamiętnienia postaci doktora Antoniego Lorensa, urodzonego w Krościenku Wyżnym lekarza, społecznika i publicysty, zasłużonego dla Krościenka Wyżnego i Krosna. Tu przeczytano fragment „Medycyny ludowej” autorstwa doktora Lorensa.

Następnie, po dłuższym spacerze uczestnicy zatrzymywali się kolejno przy dębach upamiętniających Jana Szelca, Aleksandra Fredrę, Ludwika Jabłonowskiego i Seweryna Goszczyńskiego. Pod każdym czytano fragmenty utworów, był też czas na wspomnienia i ciekawostki opowiadane przez starszych uczestników.

W spotkaniu udział wzięli m.in. leśnicy, dziennikarze szkolnej gazetki Kleks, harcerze, mieszkańcy Krościenka Wyżnego i Krosna, wójt Jan Omachel, radni  na czele z Antonim Dębcem, przewodniczącym Rady Gminy, a także członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego "Dębina". Organizatorami wydarzenia było Nadleśnictwo Dukla, Stowarzyszenie Kulturalne Dębina i Gazetka Szkolna KLEKS.

Tekst: Edward Marszałek,

 rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Jerzy Kaleta


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły