Lista aktualności Lista aktualności

Akacje kwitną bez pszczół. Czy będzie miód akacjowy?

Rosnące przy budynku Nadleśnictwa Tuszyma stare akacje, jak nigdy dotąd,  obficie zakwitły, ale smutne jest to, że z powodów upałów i długotrwałej suszy wśród białych kwiatów nie słychać brzęczenia pszczół. Pewnie w tym roku nie będzie nam dane skosztować akacjowego miodu od pszczelej rodziny mieszkającej w budynku nadleśnictwa.

Miód akacjowy o półpłynnej konsystencji, słodkim i aromatycznym zapachu pozyskiwany jest w okresie kwitnienia tzw. „białej lipy”. Często wykorzystywany jest jako słodzik dla wielu potraw, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. Wśród darów natury, jakie otrzymujemy razem z innymi miodami, jest jednym z cenniejszych źródeł szybko przyswajalnych węglowodanów, przez co stosuje się go także
w stanach wyczerpania oraz przewlekłego zmęczenia.

Miód wydaje się być najprzyjemniejszym w smaku dla nas lekarstwem na wiele różnych dolegliwości. Jego zastosowania są nieograniczone; począwszy od wzmacniania odporności, poprzez działania antybakteryjne w skutecznym wspomaganiu organizmu w walce z infekcjami, do łagodzenia różnego rodzaju bólu.

Tekst i zdjęcia: Artur Święch


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły