Lista aktualności Lista aktualności

Agrobieszczady z leśnymi akcentami (Aktualizacja FILM )

Agrobieszczady to jedne z największych w województwie targi rzemiosła, rękodzieła, leśnictwa i swojskiego jadła. Podczas dwudniowej imprezy, która odbyła się w dniach 28-29 lipca w Lesku swoje wyroby zaprezentowało ponad 200 wystawców. Sporo też było leśnych akcentów, jako że RDLP w Krośnie występowała w roli współorganizatora imprezy.

Wielu zajrzało też do leśnego stoiska urządzonego przez nadleśnictwa bieszczadzkie. Najmocniejszym jednak akcentem pierwszego dnia targów były międzynarodowe zawody „Młodzi drwale Karpat”.

Leśne stoisko miało nie tylko sporo punktów edukacyjnych złączonych wspólnym „majdanem”, ale także salę multimedialną, gdzie przez cały czas można było oglądać filmy o tematyce leśnej i zwiedzać wystawę poświęconą historii leśnictwa w regionie, przygotowaną w kontekście jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przewijało się wielu ludzi, padało sporo pytań na temat sposobu gospodarowania  w lasach i ich ochrony, duże zainteresowanie wywoływały, jak zawsze, konkursy dla dzieci.

W zmaganiach „Młodych drwali Karpat” wzięło udział tym razem 11 uczniów reprezentujących szkoły leśne z Austrii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.  Poszczególne konkurencje zorganizowano na terenie obiektów Technikum Leśnego w Lesku. Pierwsza konkurencja – ścinka słupów, dała nadzieję, że jak przed rokiem, znów wygra Polak, bowiem młody leśnik z Leska Paweł Sudoł uzyskał w niej  imponujący wynik 641 pkt., dający mu sporą zaliczkę. W kolejnych konkurencjach lepsi okazali się jednak Austriacy: Lukas Hartbauer ze znakomitym wynikiem 1509 pkt. i Michael Gritsch (1495 pkt.) oraz Szep Szabolcs z Węgier (1463 pkt.). Paweł Sudoł zdobywając 1416 pkt. musiał się zadowolić miejscem tuż za podium. Świetnie spisała się jedyna startująca dziewczyna Alicja Krawiec, która z dorobkiem 1283 pkt. zajęła VII miejsce.

Osobną atrakcją był występ znakomitego drwala, Tomasza Bilskiego, reprezentanta Polski na Mistrzostwa Świata w Norwegii, który w ramach treningu dał mistrzowski pokaz pracy w konkurencjach technicznych.

- Udział leśników w tym wydarzeniu był bardzo zauważalny, a pozytywne opinie zbierane od zwiedzających są dla nas mocną motywacją do działań, zarówno w sferze czysto zawodowej, jak też na gruncie współpracy z lokalnymi społecznościami – zaznaczała Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. – Szczególne powody do zadowolenia dają nam zawody młodych drwali, które stają się imprezą integrującą leśną młodzież z kilku krajów i pozwalającą na zdobywanie nowych i dobrych doświadczeń

23. edycja Agrobieszczadów przeszła do historii - według wstępnych szacunków targi przez dwa dni odwiedziło ponad 15 tysięcy osób i nie przeszkodziły w tym nawet burze nękające uczestników i organizatorów drugiego dnia.

Edward Marszałek

Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły