Lista aktualności Lista aktualności

Green Velo 2018

26 maja odbył się IV Roztoczański Rowerowy Rajd Niepodległości – Green Velo 2018. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „100-lecie niepodległości Polski – rajd dla Niepodległej”, zaś uroczyste rozpoczęcie nastąpiło przy Pomniku Niepodległości, Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej w Lubaczowie, a zakończenie w Cieszanowie na terenie kąpieliska „Wędrowiec”

Trasa o długości 73 km przebiegała przez  tereny podkarpackiej części Roztocza Wschodniego, w obrębie gmin: Lubaczów, Horyniec – Zdrój, Narol i Cieszanów.

Rowerzyści  zobaczyli symbole przeszłości: pomniki, mogiły i krzyże. W miejscach przystankowych  historię regionu opowiedzieli  gospodarze gmin, miast i powiatu oraz przewodnicy.

Celem rajdu było oddanie hołdu Polakom, którzy  mieli wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości i uczczenie setnej rocznicy tego wydarzenia, a także propagowanie turystyki rowerowej.

Była  to okazja, aby  poznać malownicze tereny podkarpackiej części Roztocza, a także Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, łącząc edukację patriotyczną z rekreacją i wypoczynkiem.

- Cieszy fakt, że Lasy Państwowe mogą mieć swoją cegiełkę w propagowaniu zdrowego trybu życia, ale też przypominaniu o dziejach regionu i kraju powiedziała Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie. - Dowodem zapotrzebowania społecznego na tego typu wydarzenia jest udział  około 400 osób  w rajdzie.

 Wszyscy rajdowicze otrzymali okolicznościowe koszulki z orłem, którego grafika nawiązuje do figury orła umieszczonego na pomniku, wzniesionym z  inicjatywy oficerów w stanie spoczynku w 1928 r.

Odbywającą się na Podkarpaciu coroczną imprezę rowerową swym patronatem objął Prezydent Andrzej Duda

Organizatorem rajdu było Starostwo Powiatowe w Lubaczowie.  Współorganizatorzy to Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, Związek Międzygminny Ziemia Lubaczowska i Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie.

Tekst: Jerzy Kaleta

Fot: Archiwum Nadleśnictwa Oleszyce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Tapety


Polecane artykuły Polecane artykuły